Mrówki

Objawy: Odkryte korzenie, bulwy, kłącza roślin, zasypane małe rośliny, tunele w trawnikach utrudniające ich koszenie, zniszczone pąki i kwiaty roślin. Niewielkie uszkodzenia drzew i konstrukcji drewnianych w ogrodach.
Atakowane rośliny: Wiele gatunków roślin doznaje uszczerbku ale uszkodzenia lub deformacje są niewielkie. Nieatakowane nieliczne rośliny to m.in. lawenda, tymianek, majeranek i mięta pieprzowa.
Przyczyna: Mrówki to zwyczajowa nazwa mrówkowatych (Formicidae). Są one w naturze pożytecznymi owadami, w niewielkim stopniu szkodliwymi dla roślin ogrodowych. Problem nasila się gdy pojawią się w dużej masie. Dorosłe mrówki to owady o długości od 4 do 20 mm, koloru czarnego, brązowego lub czerwonego. Mieszkają w gniazdach, tworzą społeczne kasty, wabione są przez wydzielinę mszyc i czerwców – rosę miodową.
Zwalczanie niechemiczne: Zalewanie gniazd wrzącą wodą. Sadzenie roślin odstraszających. Wykładanie w pobliżu mrowiska mieszaniny miodu, boraksu i świeżych drożdży. Odstraszająco działa na nie wykładanie ziela pomidorów lub wrotyczu. Dość skutecznym sposobem jest zalewanie gniazd gnojówkami czy wyciągami z pokrzywy lub bylicy piołun.
Zwalczanie chemiczne: Zaatakowane rośliny opryskuje się preparatami zawierającymi substancję czynną dimetoat. Na rynku pojawiają się takie preparaty jak Mrówkiller, BROS, AgrEvo Pylisty preparat przeciw mrówkom, AgrEvo Płynny preparat przeciw mrówkom, Substral Ant Stop.