Mysz polna

Objawy: Otwory w ziemi, usychające i poobgryzane rośliny
Atakowane rośliny: Warzywa, rośliny ozdobne i cebulowe, drzewa
Przyczyna: Mysz polna (Apodemus agrarius) – gatunek niewielkiego gryzonia z rodziny myszowatych, ma charakterystyczne ubarwienie, grzbiet i boki są szaro- lub żółtawo- rude z ciemną pręgą przechodzącą wzdłuż całego grzbietu, spód ciała biały, wyraźnie odgraniczony od boków. Długość ciała wynosi 10-12 cm, a ogona – 7-9 cm. Mysz buduje nory proste, dość długie, położone płytko pod powierzchnią. Przy ich końcu zakłada gniazdo. Ciąża u myszy polnej trwa 21-23 dni. Samica rodzi 3-4 razy w roku po 2-9 młodych, które uzyskują dojrzałość płciową po 2 miesiącach. Mysz polna żyje do 1,5 roku. W okresie letnim zamieszkuje ogrody warzywne, sady, łąki, pola, brzegi lasów i zarośli. W zimę natomiast może przechodzić do altan i magazynków. Jest wszystkożerna. Począwszy od wiosny je młode trawy, owady, warzywa i rośliny ozdobne, latem owoce, a jesienią i zimą – cebule i bulwy roślin ozdobnych po ziarno i korę drzew.
Zwalczanie nie chemiczne: Zwalczanie gryzoni może być prowadzone na kilka sposobów. Podstawowy to nie stwarzanie im dogodnych warunków do zasiedlania, czyli: usuwanie resztek roślinnych z ziemi, odchwaszczać cały ogrodowy teren, nie rozkładać ściółki pod drzewami, zasypywać, przekopywać i zalewać wodą nory w ziemi, do nor wtykać gałązki tui, liście orzecha włoskiego, pędy i liście czarnego bzu lub wlewanie wyciągu z przefermentowanych liści czarnego bzu, ząbki czosnku, trujące nasiona groszku żółtego, przerzedzać gęste płożące i niskie krzewy, zabezpieczać korę pni drzew i krzewów owocowych otulinami z perforowanego plastyku lub drobno-oczkową siatką, osłaniać przed mrozem wrażliwe rośliny (ściółką lub gałęziami świerkowymi) dopiero wtedy, gdy ziemia będzie już nieco zmrożona, szczelnie zamykać pomieszczenia. Drugi sposób to stosować nasadzenia, których obecności gryzonie nie znoszą. Do takich roślin należą: wilczomlecze, szachownice, groszek żółty (trujący również dla ludzi), gorczyca i gryka które zjedzone przez gryzonie powodują degradację wątroby, ułudka wiosenna, inkarwilla, czosnek, mięta, nostrzyk, rumianek, czarna porzeczka. Trzeci to odstraszacze akustyczne elektryczne lub poprzez wkładanie do nor preparatów odstraszających gryzonie zapachem. Czwarty sposób to różnego rodzaju łapki i pułapki chwytne. Myszy dobrze odławiają się na przynęty wędzone (np. boczek). Gryzonie są bardzo nieufne i posiadają doskonały węch, dlatego łapki i pułapki jak i naczynia stosowane do wykładania trutek, muszą być wolne od jakichkolwiek zapachów, to samo dotyczy się wszelkich innych sprzętów użytych podczas wykładania przynęt i preparatów.
Zwalczanie chemiczne: Gryzonie można zwalczać chemicznie. Do zwalczania stosujemy świece dymne na gryzonie do gazowania nor, jak również zatrute przynęty pokarmowe. Tu należy zachować dużą i szczególną ostrożność, aby uchronić siebie i bliskich oraz zwierzęta przed zatruciem a środowisko przed skażeniem. Padłe gryzonie trzeba jak najszybciej zebrać i głęboko zakopać, żeby nie mogły zostać zjedzone przez inne zwierzęta, koty ptaki, co groziłoby to ich śmiertelnym zatruciem. Trzeba pamiętać, że trucizny używane do przygotowania przynęt są bardzo toksyczne.

Autorem fotografii jest Fibro. Fotografia pochodzi ze zbiorów WIKIMEDIA COMMONS