Przędziorek chmielowiec

Objawy: Liście pokrywają się plamkami, matowieją, stają się żółto-białe, a następnie zasychają i opadają. Na liściach i łodygach można dostrzec drobną, jedwabistą pajęczynkę. Plon owocujących roślin jest słabszy.
Atakowane rośliny: Rośliny w szklarniach, a przy ciepłej pogodzie rośliny ogrodowe ozdobne i użytkowe jak np. róże, magnolie, maliny, truskawki, rośliny sadownicze.
Przyczyna: Szkodnikiem jest przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) gatunek roztocza z rodziny przędziorkowatych. Samice cechują się zmiennością ubarwienia ciała, żółto-zielone roztocze zmienia się zimą na pomarańczowo-czerwone. Szkodliwe są dorosłe pajęczaki o długości ciała 1 mm oraz ich larwy i nimfy. Pajęczaki wysysają soki, podczas żerowania na spodniej stronie liścia.
Zwalczanie niechemiczne: W szklarniach do zwalczania można stosować drapieżne roztocza dobroczynka szklarniowego (Phytoseiulus persimilis), a w sadach innego naturalnego drapieżcę dobroczynka gruszowego (Typchlodromus pyri).
Zwalczanie chemiczne: Zaatakowane rośliny opryskuje się preparatami zawierającymi pirimifos metylu albo malation. Preparaty (tzw. akarcydy) jak np. Nissorun, Apollo Plus, Magus.  Szkodnik ten jednak jest zdolny do rozwijania form odpornych, a preparaty przędziorkobójcze niebiezpieczne  dla środowiska.