Rdza biała chryzantemy

Objawy: Na górnej stronie liści pojawiają są białe lub jasnozielone, okrąg¬łe, lekko zagłębione w środku plamy, a na dolnej, w miejscu plam, formują się białe brodawki. Zamieranie całych roślin.
Atakowane rośliny: Chryzantema (złocień)
Przyczyna: Rdza biała, powodowana jest przez grzyb Puccinia horiana. Objawy chorobowe mogą pojawiać się na wszystkich nadziemnych częściach rośliny, jednak najczęściej występują na liściach. Chorobie tej sprzyja zwłaszcza gwałtowny wzrost wilgotności powietrza. Na górnej stronie liści widoczne są białe lub jasnozielone, okrągłe, lekko zagłębione w środku plamy , a na dolnej, w miejscu plam, formują się białe brodawki – telia, skupiska zarodników grzyba. Plamy na liściach mogą być pojedyncze, o średnicy kilkunastu milimetrów, lub bardzo liczne o średnicy 2–3 mm. Z czasem się zlewają ze sobą obejmując całą powierzchnię liścia. Silnie porażone liście ulegają deformacji, zwijają się do góry i zasychają. Zaschnięte nie opadają lecz zwisają na roślinie. Od zainfekowania roślin do wystąpienia objawów chorobowych upływa od 5 do 56 dni. Długość tego okresu uzależniona jest od temperatury, podatności odmiany na rdzę białą i wilgotności względnej powietrza. Dlatego też można zakupić sadzonki wyglądające zdrowo, lecz już zakażone grzybem. Na wrażliwych odmianach może pojawić się po kilku dniach od zakażenia. Zarodniki grzyba mogą być przenoszone wraz z wiatrem na duże odległości, porażając nawet niesąsiadujące ze sobą rośliny. Patogen zimuje na porażonych roślinach matecznych, na których mogą nie występować żadne symptomy rdzy.
Ochrona niechemiczna: Podstawową metodą zapobiegania pojawieniu się rdzy białej jest uprawa odmian odpornych. Do oprysku można stosować biopreparaty: Bioczos BR, Biochikol 020 PC, Biosept 33 SL. W czasie podlewania nie powinno się zwilżać liści, a szczególnie unikać pozostawiania ich w takim stanie na noc.
Ochrona chemiczna: Po zauważeniu pierwszych oznak choroby, jeszcze przed uformowaniem się brodawek na spodniej stronie liścia, opryskujemy rośliny 3 – 4-krotnie fungicydami. Profilaktycznie powinniśmy opryskiwać rośliny, co 7-10 dni stosując środki przemiennie. Do oprysków stosujemy: Amistar 250 EC, Score 250 EC, Dithane NeoTec 75 WG czy Sarfun 500 SC.

Przeczytaj również na zaprzyjaźnionym blogu: biała rdza chryzantemy