Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Szara pleśń hipeastrum

Objawy: Przy dużej wilgotności na liściach i cebulach tworzą się owalne, niewielkie brązowe plamy. Plamy te szybko się powiększają, są pokryte szarym nalotem grzybni z twardymi zarodnikami. Na płatkach białych i różowych odmian hipeastrum, kształtują się niewielkie, brązowe plamki rozrzucone po całej powierzchni płatka.
Atakowane rośliny: Hipeastrum, a także róże, porzeczki, winorośl, pomidory, goździki, dalie, cyklameny, majeranek, estragon.
Przyczyna: Przyczyną jest choroba pleśniowa wywoływana przez gronowca szarego (Botrytis cinerea). Jest to grzyb z klasy workowców. Atakuje rośliny doniczkowe, warzywne oraz sadownicze a także owoce i nasiona. Źródłem rozprzestrzeniania się choroby jest wysoka wilgotność powietrza (powyżej 90%), martwe części roślin oraz wzrost temperatury. Grzyb ten może przyjąć postać saprofitu lub pasożyta, przez co może żerować na żywych roślinach jak i zbutwiałych, martwych częściach roślin.
Ochrona niechemiczna: Usuwamy porażone części hipeastrum, prześwietlamy rośliny systematycznie, aby zapewnić cyrkulację powierza. Dostosowujemy podlewanie do wysokości panującej temperatury w pomieszczeniu, gdzie trzymamy rośliny. W czasie przechowywania cebul unikać dużych wahań temperatury.
Ochrona chemiczna: Stosujemy preparaty: Miedzian 50 WP, Amistar 250 SC. Zabiegi należy powtórzyć trzykrotnie w odstępach tygodniowych.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment