Turkuć podjadek

Objawy: Obecność turkucia w ziemi zdradzają więdnące rośliny, ścieżki wykopane pod powierzchnią oraz otwory średnicy ok. 1cm.
Atakowane rośliny: Prawie wszystkie rośliny.
Przyczyna: Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) jest jednym z największych owadów w Polsce należący do rodziny turkuciowatych z rzędu prostoskrzydłych. Bardzo dobrze przystosowany do życia w ziemi, gdzie przebywa w ciągu dnia podgryzając korzenie, a nocą wychodzi na powierzchnię, gdzie odżywia się nadziemnymi częściami roślin. Ciało wydłużone długości do 5cm, silnej budowy, barwy brązowej, z widocznymi małymi skrzydełkami i silny gryzący aparat gębowy. Nogi przednie z szerokimi płaskimi końcówkami opatrzone łopatkowymi wyrostkami. Larwy identyczne jak imago, ale początkowo bezskrzydłe, a później z krótszymi skrzydłami.
Ochrona niechemiczna: Zwalczanie turkucia jest bardzo trudne. Żeby było skuteczne musi być prowadzone na całym obszarze jego występowania. Jak tylko zauważy się pierwsze objawy żerowania turkucia trzeba jak najszybciej zająć się jego zwalczaniem. Jednym ze sposobów jest wkopywanie słoików lub innych gładkościennych naczyń kilka centymetrów poniżej linii gruntu. Można też zalewać miejsca występowania dużą ilością wody wymieszaną z olejem jadalnym. Po zalaniu obserwujemy ziemię, w miejscu gdzie się poruszy jest szkodnik.
Ochrona chemiczna: Obecnie brak wyspecjalizowanych środków do zwalczania turkucia.