Werticilioza złocienia

Objawy: Na dolnych liściach pojawiają się jasnozielone, żółtozielone plamy, które potem brązowieją. Choroba obejmuje też ogonki liściowe i może rozprzestrzeniać się ku górze rośliny atakując również pąki kwiatowe, które zamierają. Innym objawem może być nagłe więdnięcie roślin, liście zmieniają barwę na jasnozieloną.
Z czasem brązowieją.
Atakowane rośliny: chryzantemy.
Przyczyna: Skutkiem objawów wymienionych wyżej jest Verticillium alboatrum. Jest to bardzo groźna choroba, może powodować masowe wypadanie roślin z upraw polowych.
Grzyb ten jest związany z podłożem i infekuje przez to system korzeniowy roślin. Źródłem infekcji mogą być resztki roślin, zainfekowane podłoże, sadzonki pobrane z zarażonych roślin. Grzyb może zostać przeniesiony także na narzędziach.
Ochrona niechemiczna: Należy usuwać chore rośliny z upraw. Sadzonki pobierać ze zdrowych roślin. W celu sprawdzenia zdrowotności roślin, ucinamy jedną lub kilka łodyg. Jeżeli na przekroju pędu widać brązowe wiązki, roślinę wyrzucamy, gdyż jest zarażona. Przy uprawie złocieni używajmy odkażonych podłoży.
Ochrona chemiczna: Chore rośliny usuwamy a inne w promieniu 1 m podlewamy preparatem grzybobójczym Topsin M 500 SC, Funaben Plus 02 WS, Funaben Plus 03 PA w stężeniu 0,1 % w ilości 10 l cieczy na 1 metr kwadratowy.