Zgorzel siewek

Objawy: Brak wschodów lub pojawienie się na młodych siewkach, na łodyżkach w okolicy ziemi brunatnego koloru, z czasem ciemniejącego a na łodyżce pojawia się przewężenie, co prowadzi do przewracania się siewki i jej zamierania.
Atakowane rośliny: Wszystkie hodowane z nasion.
Przyczyna: Sprawcami zgorzeli siewek są różne gatunki grzybów: Pythium spp, Phytophthora spp, Fusarium spp, Alternaria spp, Rhizoctonia solani, Thielaviopsis basicola i Botrytis cinerea. Zgorzel dzielimy na: zgorzel przedwschodową – atakuje przed ukazaniem się nadziemnych części rośliny, prowadzi do obumarcia kiełków przed wydostaniem się ich na powierzchnię oraz zgorzel powschodową – atakuje na formujących się łodyżkach oraz liściach właściwych, które obejmują swym porażeniem szyję korzeniową. W miejscu infekcji następuje najczęściej silne przewężenie prowadzące do obumarcia siewki. Zgorzel najczęściej występuje bardzo wcześnie po skiełkowaniu roślin, która obumiera pokrywa się szarym nalotem a system korzeniowy ulega gniciu. Zgorzeli siewek sprzyja niedostatek światła, nadmierna wilgotność podłoża, zbyt duże zagęszczenie roślin, słaba przepuszczalność podłoża, wysiew zakażonych nasion oraz wysiew do zakażonego podłoża. Stosowanie świeżych substratów ogrodniczych zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zgorzeli siewek. Czasami rośliny porażone walczą i nie zamierają, jednak rosną wolniej i są bardziej narażone na atak przez inne patogeny.
Ochrona niechemiczna: Wysiewanie zdrowych nasion do zdrowego podłoża. Przestrzeganie zasad prawidłowej gęstości i głębokości siewu nasion. Własną ziemię kompostową przeznaczoną do produkcji rozsady można odkażać termicznie w piekarniku przez ok. pół godziny. Koniecznie trzeba zdezynfekować skrzynki i doniczki do wysiewu rozsady, należy je bardzo dokładnie wymyć w potasowym mydle ogrodniczym i wysuszyć. Zapobiegawczo do podlewania można stosować wyciąg ze skrzypu lub dostępne biologiczne preparaty na rynku: Bioczos BR i Biochikol 020 PC. Do zaprawiania można też wykorzystać napar z rumianku (suche ziele dostaniemy w każdym sklepie zielarskim lub w aptece). W tym celu 15 g suszu rumianku zalewa się wrzącą wodą i pozostawia pod przykryciem do ostudzenia. Następnie napar rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:5. W tak przygotowanej zaprawie moczymy nasiona przez 15 do 30 minut. Po zaprawieniu nasiona należy osuszyć i wysiać tego samego dnia.
Ochrona chemiczna: Z dostępnych preparatów chemicznych na zgorzel siewek dostępne są: Kaptan Zawiesinowy 50 WP, Dithane NeoTec 75 WG, Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS, Topsin M 70 WP. Dla wzmocnienia wysiane rośliny można też podlać preparatem Previcur Energy 840 SL.

O zapobieganiu zgorzeli siewek przeczytasz też na zaprzyjaźnionym blogu we wpisie Zgorzel siewek. Jak jej uniknąć?

Na fot. papryczka porażona grzybem Rhizoctonia solani. Autorem fotografii jest Rasbak. Zdjęcie publikowane na licencji CC BY-SA 3.0