Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Antraknoza orzecha włoskiego

Kategoria: Drzewa owocowe,Rośliny sadownicze – Autor: Jola – 13 maja 2010

Objawy: Na liściach oraz pędach pojawiają się okrągłe, żółte plamy, które później brunatnieją, z czasem kora w miejscach zaatakowanych chorobą pęka i zamiera. Brunatne plamy mogą pojawiać się też na ogonkach liściowych. Łupiny owoców pokrywają się brunatnoczarnymi plamami, które się ze sobą zlewają. Młode zawiązki gniją, zamierają i opadają. Starsze owoce wolniej dojrzewają i przedwcześnie opadają.
Atakowane rośliny: Orzech włoski.
Przyczyna: Grzyb Gnomonia leptostyla. Jesienią i zimą na opadłych, porażonych liściach rozwijają się owocniki grzyba, którego zarodniki wysiewają się wczesną wiosną. Procesowi temu sprzyjają opady deszczu.
Ochrona niechemiczna: Wycinać chore części roślin i usuwać opadłe liście.
Ochrona chemiczna: Zabiegi należy rozpoczynać w momencie ukazywania się pierwszych liści, a następnie przed kwitnieniem. W czasie ciągłych opadów opryski wykonuje się profilaktycznie co dwa tygodnie. Do oprysków można zastosować fungicydy miedziowe np. Miedzian 50 WP.
Autorem fotografii jest Rasbak. Fotografia pochodzi ze zbiorów WIKIMEDIA COMMONS

15 komentarzy »

 1. Witam – mam problem z orzechem włoskim od 3-ch lat,choruje na antraknoze,walczę z tą chorobą opryskując Miedzianem 50 i nadal brak poprawy.zekałam na te orzechy 8 lat i mam już dosyć.Prawdopodobnie z’le przestrzegam terminów oprysku.Proszę o informację kiedy dokonywać oprysk.-Amelka.

  Comment - autor: Amelka — 27 sierpnia 2011 @ 21:33

 2. Witam.
  Postaram się doprecyzować. Moment ukazywania się pierwszych liści na drzewie – to początek maja. Następne zabiegi należy wykonać przed kwitnieniem kwiatów żeńskich. W czasie częstych (przewlekłych) opadów opryskiwać drzewo profilaktycznie co 10 – 14 dni. Skuteczne zabiegi od początku maja do końca czerwca decydują o powodzeniu ochrony.
  Pozdrawiam, życzę powodzenia. Jola

  Comment - autor: Jola — 9 września 2011 @ 17:35

 3. Dziś zobaczyłam, że z moim orzechem dzieje się coś dziwnego. Orzechy jeszcze nie spadają, a te którym pękła łupina, są w środku (pod skorupą) mokre, skórka nie jest jasno zielona, a brązowa i na owocu są różowe plamki. Na liściach są brązowe plamy, na niektórych łupinach też… Orzech stoi 30 lat, nie było z nim problemów. Bardzo proszę o odpowiedź, co może się z nim dziać? Pozdrawiam serdecznie.

  Comment - autor: Aneta — 15 września 2012 @ 22:51

 4. Mam 2 orzechy włoskie.Jeden z owocami normlnymi i ten ma orzechy.Drugi orzech o większych liściach owocach.Na tym drugim orzechy się zawiązują i małe spadają,Co jest przyczyną.

  Comment - autor: piotr — 3 września 2013 @ 19:21

 5. Witam!
  Prosze o pomoc! Mam na działce 20-to letniego orzecha, którego większość orzechów jest pogryziona, wygląda to tak jakbt go ptaki podziobały, ale to mało prawdopodobne. Pewnie robi to jakiś robak, którego nie widać niestety po rozgnieceniu takiego orzecha.
  Dodam jeszcze, że dobrze wykształcone i wyrośnięte orzechy są nietknięte, natomiast te mniejsze wszystkie maja otworki i albo całe skonsumowane, albo część wygryziona. Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie co może powodować taki stan rzeczy. Pozdrawiam!

  Comment - autor: Barbara — 4 października 2013 @ 12:36

 6. Basiu ale ty masz orzecha włoskiego czy może leszczynę? To co opisujesz wygląda jak słonkowiec orzechowiec ale szkodnik ten uszkadza tylko orzechy laskowe. Zdjęcia uszkodzonych orzechów laskowych oraz dokładny opis tego szkodnika znajdziesz na stronie poradnika ogrodniczego, w artykule szkodniki leszczyny. Napisz proszę czy trafiłem z diagnozą, jeżeli nie to jeszcze poszukam co tam mogło tak poniszczyć orzechy włoskie bo póki co, nic mi nie przychodzi do głowy.

  Comment - autor: rafaloku — 4 października 2013 @ 13:10

 7. Witam!
  Dziękuję Rafaloku za odpowiedź, ale niestety to jest włoski orzech. Po południu byłam zbierać moje orzechy i niestety już wszystkie są dotknięte tym szkodnikiem. Nawet te z których nie do końca spadła zielona skórka-otoczka. Ja też szukałam w necie ale nic nie udało mi się znaleźć. Liczę na Ciebie lub innych Forowiczów. Pozdrawiam :)

  Comment - autor: Barbara — 4 października 2013 @ 20:48

 8. Czy zarażonego orzecha( antrakoza)mozna podlac.mamy 4 duze stare już drzewa jak je opryskac?

  Comment - autor: Bożena — 15 października 2013 @ 19:53

 9. Mam problem , bo jeden z 8-miu posadzonych w ub.roku orzechów całkowicie mi usechł.
  Co mogło się stać?

  Comment - autor: Darek — 14 lipca 2014 @ 21:09

 10. Mam w swoimogrodzie juz dosyc starego orzecha włoskiego który ma ok.5m wysokosci.Od kilku lat zaczęły zasychać mu niektóre końcówki gałęzi a dodatkowo w dolnej części pnia rozwarstwiła się kora a pod nia są oznaki próchnicy owoce do tej pory były zdrowe ale niepokoji mnie jego przyszłość poradzcie jak takim objawom zapobiec bo będzie ciezko mi się go pozbyć. Pomoźci.dzięki.

  Comment - autor: piotrek — 6 września 2014 @ 12:17

 11. Polecam do oprysków Topsin M 500SC, nawet do 4/5 zabiegów w sezonie, w dniach 01maj/30sierpien. Srodek faktycznie wykazuje działanie wyniszczające już istniejącą grzybnię i jest w stanie wyleczyć roślinę. Miedzian jest raczej srodkiem zapobiegawczym, którego największy sens ma stosowanie wczesną wiosną od pierwszych nocy z temperaturą -5->0 st.C, powtarzać co ok 10 dni do konca maja. Takie zabiegi hamują rozwój większości grzybów, który w tym okresie jest decydujący, poniewaz wiosną kora drzewa budzącego się do życia wchłania ogromną ilość wilgoci, zwłaszcza jesli pień drzewa jest dobrze nasłoneczniony. Wapnowanie pni drzew również jest pomocne w walce z grzybami, biały kolor odbijając promienie słoneczne, ogranicza chłonność kory w okresie wczesnowiosennym, utrudniając w ten sposób rozwoj zarodnikow grzybni.

  Comment - autor: Gracjan — 15 września 2014 @ 08:12

 12. Witam na moim orzechu zauwazylam dziwne robaki typu gąsienica, są Male czarno pomarańczowe i nigdzie nie mogę znalezc odpowiedzi co to może być. Zrobiłam jemu zdjęcie ale nie wiem, czy można tu wystawic w komentarzu by bardziej ono sprecyzowalo o jakiego owada mi chodzi

  Comment - autor: Ewa — 21 czerwca 2015 @ 15:54

 13. Dlaczego orzechy włoskie nie wyłuskują się tylko spadają w łupinkach,są mokre,ciemno-brązowe.Orzech ma już 20 lat i nigdy tego nie było.Serdecznie pozdrawiam.

  Comment - autor: Maria — 26 października 2015 @ 17:02

 14. Witam. Czy wcześniej na liściach widoczne były plamy? Podejrzewam, że może być to właśnie antraknoza lub zgorzel bakteryjna orzecha włoskiego. Proszę o tych chorobach poczytać tutaj: http://poradnikogrodniczy.pl/choroby-i-szkodniki-orzecha-wloskiego.php

  Comment - autor: rafaloku — 26 października 2015 @ 17:40

 15. Na Mazurach na ptku pazdziernika były przymrozki. Wszystkie orzechy włoskie zrobiły się czarne i brzydkie. Słabo spadały z drzewa. Sama je zbijalam tyczka, ale bardzo źle się obieraly – suszylam je w piekarniku. No i teraz sa zupełnie niesmaczne. Chyba trzeba będzie je wyrzucić. I to jest raczej efekt przymrozkow. Nie wiem czy można je było uratować.

  Comment - autor: Terka — 8 listopada 2015 @ 14:47

Leave a comment