Antraknoza truskawki

Objawy: Na owocach rośliny pojawiają się różnej wielkości czarno brązowe, zagłębione plamy. Wielkość plam dochodzi do około 10 mm. Z czasem plamy zaczynają się zlewać, a owoce gnić. Na powierzchni gnilnych plam powstają różowe, do ciemno żółtych skupiska zarodników konidialnych, które są przenoszone przez owady i opady. Na porażonych chorobą rozłogach pojawiają się czarne wgłębione blizny, które opasują rozłogi i powodują zamieranie nieukorzenionych rozetek. Porażenie korzeni powoduje czerwonobrunatne zabarwienie rośliny. Takie rośliny najczęściej zamierają.
Atakowane rośliny: truskawki.
Przyczyna: Grzyb Colletotrichum acutatum. Jest on groźny, gdyż poraża całą roślinę. Największe straty powoduje w latach upalnych i z dużą wilgotnością powietrza. Jego rozprzestrzenianiu się sprzyja pogoda deszczowa oraz podlewanie roślin poprzez deszczowanie. Może zimować na porażonych organach truskawek oraz na chwastach, co powoduje, że zaniechanie uprawy truskawek nie eliminuje źródła zakażenia, którym mogą być chwasty.
Ochrona niechemiczna: Do uprawy wybierać zdrowe sadzonki. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych należy usuwać resztki gnijących fragmentów rośliny i podścielić miejsce słomą. Dzięki temu uniemożliwimy gnicie owoców. Rośliny nawadniać bezpośrednio do gleby, nie deszczować.
Ochrona chemiczna: Od momentu kwitnienia, aż do dojrzewania owoców należy stosować opryski z fungicydów. Można zastosować preparat Switch 62,5 WG, Dithane Neo Tec 75 WG, Polyram 70 WG, Sancozeb 80 WP, Topsin M 500 SC.