Kędzierzawość liści brzoskwini

Objawy: Najgroźniejsza i najbardziej pospolita choroba brzoskwiń. Charakterystyczne objawy chorobowe najczęściej występują na liściach, ale czasami również na pędach, kwiatach i owocach. Liście już w początkowym stadium rozwoju ulegają pofałdowaniu i deformacji oraz przebarwieniom na kolor żółty i czerwono-karminowy. Na powierzchni liści pojawia się delikatny szarobiały nalot, a następnie opadają. Jeżeli drzewo jest silnie porażone, to może dochodzić do porażenia pędów oraz kwiatów, które zamierają i opadają. Drzewa dają owoce, których skórka jest przebarwiona na żółto lub karminowo. Drzewa są osłabione, mają słabszą mrozoodporność i gorzej plonują.
Atakowane rośliny: Brzoskwinia.
Przyczyna: Grzyb Taphrina deformans. Zarodniki zimują w łuskach i korze pędów. Wiosną dokonują infekcji już w fazie nabrzmiewania pąków, sprzyja temu wysoka temperatura i opady.
Ochrona niechemiczna: Usuwanie porażonych liści, wycinanie porażonych pędów. Czosnek pospolity posadzony pod brzoskwinią zapobiega kędzierzawości.
Ochrona chemiczna: Opryski należy rozpocząć w okresie poprzedzającym pękanie pąków, gdy temperatura przekroczy +6°C stosując Sillit 65 WP, natomiast jesienią, po opadnięciu liści, zaleca się zastosowanie preparatów miedziowych np. Miedzian 50 WP, ważne jest dokładne pokrycie cieczą grzybobójczą wszystkich części korony drzewa.

Autorem zdjęcia jest Giancarlodessi. Źródło: WIKIMEDIA