Kistnik malinowiec

Objawy: Na przełomie maja i czerwca możemy zauważyć na roślinie brązowoszare, niewielkie (około 4-5 mm) chrząszcze. Składają one swoje jaja w zapłodnionych przez siebie kwiatach. To z kolei powoduje, że w owocach możemy znaleźć żółte larwy. Kwiaty malin robią się przy szypułce brązowe i zasychają. Szkodnik atakuje również liście, nadgryzając je, efektem czego są podłużne poszarpane wżery.
Atakowane rośliny: Jeżyny, maliny.
Przyczyna: Szkodnik kistnik malinowiec (Byturus tomentosus), najgroźniejszy szkodnik malin. Szkodnik przepoczwarza się i zimuje w kokonach w glebie. Jego ciało ma kolor szaro-czarny lub brązowy z żółtymi włoskami. Szkodnik osiąga długość około 4 mm.
Ochrona niechemiczna: Można strząsać dorosłe chrząszcze do pojemników z wodą. Natomiast zaatakowane owoce należy zerwać i zniszczyć.
Ochrona chemiczna: Właściwie nie istnieje środek chemiczny, który mógłby posłużyć nam do zwalczania tych szkodników, choć można zastosować oprysk przed kwitnieniem oraz podczas pojawiania się pąków. Można do tego celu wykorzystać preparat Fastac 100 EC.

Autorem fotografii jest Entomart. Źródło: Wikimedia Commons.