Leukostomoza drzew pestkowych („Apopleksja” drzew)

Objawy: Na początku lata następuje nagłe więdnięcie liści na porażonych pędach drzew. Liście brązowieją i obumierają. Na korze gałęzi, konarów i pni pojawiają się szarobiałe tarczki i drobne, pękające brunatnoczerwone wzniesienia. Kora pęka i zapada się. Zewnętrzne części drewna sinieją i brunatnieją. Porażone drzewa silnie gumują. Może wystąpić srebrzystość liści. Z czasem wyschnięta kora odpada.
Atakowane rośliny: Drzewa pestkowe przede wszystkim czereśnie, brzoskwinie, morele, śliwy.
Przyczyna: Porażenie powodują patogeny z rodzaju Leucostoma. W okresie suszy przebieg choroby może być bardzo gwałtowny, mówi się wówczas o „apopleksji” która często występuje na moreli. Zimuje grzybnia i piknidia na porażonych pędach. Jesienią oraz wiosną następnego roku w miejscach pęknięcia kory pojawiają się czarne, krostowate owocniki grzyba, z których uwalniają się czerwone zarodniki w lepkiej cieczy. Czasami cała kora wygląda jak pokryta krostami. Bardzo podobne objawy towarzyszą rozwojowi takich chorób jak zaraza ogniowa (choroba bakteryjna), rak drzew owocowych i zgorzel kory (choroby grzybowe).
Zwalczanie niechemiczne: Najlepsze sposoby zapobiegania chorobie polegają na wyborze optymalnego stanowiska pod uprawę drzew oraz staranna pielęgnacja. Dbać należy o czystość narzędzi do cięcia. Gdy pojawią się pierwsze objawy porażenia należy usunąć wszystkie zainfekowane pędy aż do zdrowego drewna i je spalić.
Zwalczanie chemiczne: Zabezpieczać powstałe po cięciu i innych uszkodzeniach mechanicznych rany pastami takimi jak Funaben Plus 03 PA. Morele i brzoskwinie opryskiwać w okresie opadania liści preparatem Topsin M 500 SC.