Leukostomoza drzew pestkowych („Apopleksja” drzew)
Objawy: Na początku lata następuje nagłe więdnięcie liści na porażonych pędach drzew. Liście brązowieją i obumierają. Na korze gałęzi, konarów i pni pojawiają się szarobiałe tarczki i drobne, pękające brunatnoczerwone wzniesienia. Kora pęka i zapada się. Zewnętrzne części drewna sinieją i brunatnieją. Porażone drzewa silnie gumują. Może wystąpić srebrzystość liści. Z czasem wyschnięta kora odpada.
Atakowane rośliny: Drzewa pestkowe przede wszystkim czereśnie, brzoskwinie, morele, śliwy.
Przyczyna: Porażenie powodują patogeny z rodzaju Leucostoma. W okresie suszy przebieg choroby może być bardzo gwałtowny, mówi się wówczas o „apopleksji” która często występuje na moreli. Zimuje grzybnia i piknidia na porażonych pędach. Jesienią oraz wiosną następnego roku w miejscach pęknięcia kory pojawiają się czarne, krostowate owocniki grzyba, z których uwalniają się czerwone zarodniki w lepkiej cieczy. Czasami cała kora wygląda jak pokryta krostami. Bardzo podobne objawy towarzyszą rozwojowi takich chorób jak zaraza ogniowa (choroba bakteryjna), rak drzew owocowych i zgorzel kory (choroby grzybowe).
Zwalczanie niechemiczne: Najlepsze sposoby zapobiegania chorobie polegają na wyborze optymalnego stanowiska pod uprawę drzew oraz staranna pielęgnacja. Dbać należy o czystość narzędzi do cięcia. Gdy pojawią się pierwsze objawy porażenia należy usunąć wszystkie zainfekowane pędy aż do zdrowego drewna i je spalić.
Zwalczanie chemiczne: Zabezpieczać powstałe po cięciu i innych uszkodzeniach mechanicznych rany pastami takimi jak Funaben Plus 03 PA. Morele i brzoskwinie opryskiwać w okresie opadania liści preparatem Topsin M 500 SC.
Moje drzewka czeresni mają dwa lata, i po zimie zauważyłam, że gałązki zaczynają mieć brazowa i siną barwe i usychaja, czy to apopleksja?co to za choroba? czekam na rade!
pozdrawiam!!!
nie to nie apopleksja miałem to świnstwo na moreli dwa tygodnie i było po drzewie
Co to znaczy defoliacji? Co to jest defoliacja?
Ewo, chodzi o okres opadania liści (już ten fragment poprawiliśmy w tekście). Oprysk trzeba wykonać gdy drzewa stracą około połowę liści. Defoliacja to pozbawienie rośliny liści wskutek oddziaływania czynników zewnętrznych.
witam. Na wiosnę posadziłem czereśnię,bardzo ładnie się przyjęła,ale po”owocowaniu “na początku lipca zaczęły brązowieć liście i się zwijać wzdłuż nerwu,zrobiłem oprysk na choroby grzybowe/sylitem/
nie wiem czy nie za póżno czy jest ona do uratowania?
proszę o pomoc.
pozdrzwiam!
Na naszych działkach w tym roku giną wszystkie śliwy, szczególnie renklogy. Ja swoją ulenę musiałam wyciąć, podobnie robią inni. Liście opadają już w sierpniu, całe gałęzie usychają, kora pęka i wydziela się z tych pęknięć guma. To chyba apopleksja!
Polecam ten Funaben – super maść na choroby drzew.