Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Leukostomoza drzew pestkowych („Apopleksja” drzew)

Kategoria: Drzewa owocowe,Rośliny sadownicze – Autor: Herbi – 23 października 2010

Objawy: Na początku lata następuje nagłe więdnięcie liści na porażonych pędach drzew. Liście brązowieją i obumierają. Na korze gałęzi, konarów i pni pojawiają się szarobiałe tarczki i drobne, pękające brunatnoczerwone wzniesienia. Kora pęka i zapada się. Zewnętrzne części drewna sinieją i brunatnieją. Porażone drzewa silnie gumują. Może wystąpić srebrzystość liści. Z czasem wyschnięta kora odpada.
Atakowane rośliny: Drzewa pestkowe przede wszystkim czereśnie, brzoskwinie, morele, śliwy.
Przyczyna: Porażenie powodują patogeny z rodzaju Leucostoma. W okresie suszy przebieg choroby może być bardzo gwałtowny, mówi się wówczas o „apopleksji” która często występuje na moreli. Zimuje grzybnia i piknidia na porażonych pędach. Jesienią oraz wiosną następnego roku w miejscach pęknięcia kory pojawiają się czarne, krostowate owocniki grzyba, z których uwalniają się czerwone zarodniki w lepkiej cieczy. Czasami cała kora wygląda jak pokryta krostami. Bardzo podobne objawy towarzyszą rozwojowi takich chorób jak zaraza ogniowa (choroba bakteryjna), rak drzew owocowych i zgorzel kory (choroby grzybowe).
Zwalczanie niechemiczne: Najlepsze sposoby zapobiegania chorobie polegają na wyborze optymalnego stanowiska pod uprawę drzew oraz staranna pielęgnacja. Dbać należy o czystość narzędzi do cięcia. Gdy pojawią się pierwsze objawy porażenia należy usunąć wszystkie zainfekowane pędy aż do zdrowego drewna i je spalić.
Zwalczanie chemiczne: Zabezpieczać powstałe po cięciu i innych uszkodzeniach mechanicznych rany pastami takimi jak Funaben Plus 03 PA. Morele i brzoskwinie opryskiwać w okresie opadania liści preparatem Topsin M 500 SC.

7 komentarzy »

 1. Moje drzewka czeresni mają dwa lata, i po zimie zauważyłam, że gałązki zaczynają mieć brazowa i siną barwe i usychaja, czy to apopleksja?co to za choroba? czekam na rade!
  pozdrawiam!!!

  Comment - autor: agnieszka — 21 marca 2011 @ 17:41

 2. nie to nie apopleksja miałem to świnstwo na moreli dwa tygodnie i było po drzewie

  Comment - autor: slawek — 8 maja 2011 @ 18:24

 3. Co to znaczy defoliacji? Co to jest defoliacja?

  Comment - autor: Ewa — 8 maja 2011 @ 21:45

 4. Ewo, chodzi o okres opadania liści (już ten fragment poprawiliśmy w tekście). Oprysk trzeba wykonać gdy drzewa stracą około połowę liści. Defoliacja to pozbawienie rośliny liści wskutek oddziaływania czynników zewnętrznych.

  Comment - autor: rafaloku — 9 maja 2011 @ 06:13

 5. witam. Na wiosnę posadziłem czereśnię,bardzo ładnie się przyjęła,ale po”owocowaniu “na początku lipca zaczęły brązowieć liście i się zwijać wzdłuż nerwu,zrobiłem oprysk na choroby grzybowe/sylitem/
  nie wiem czy nie za póżno czy jest ona do uratowania?
  proszę o pomoc.
  pozdrzwiam!

  Comment - autor: andrzej — 2 sierpnia 2011 @ 10:10

 6. Na naszych działkach w tym roku giną wszystkie śliwy, szczególnie renklogy. Ja swoją ulenę musiałam wyciąć, podobnie robią inni. Liście opadają już w sierpniu, całe gałęzie usychają, kora pęka i wydziela się z tych pęknięć guma. To chyba apopleksja!

  Comment - autor: Krystyna — 2 listopada 2011 @ 09:48

 7. Polecam ten Funaben – super maść na choroby drzew.

  Comment - autor: Zibi — 25 marca 2015 @ 09:59

Leave a comment