Mączniak jabłoni

Objawy: Liście pokryte są białym, mączystym nalotem, zwijają się, zamierają i przedwcześnie opadają. Mączysty nalot pojawia się również na pędach, a ich wierzchołki zamierają. Z pąków zainfekowanych przez grzyba wykształcają się liście zniekształcone lub zamierają jeszcze przed rozwinięciem się. Kwiaty pokryte białym nalotem zamierają. Skórka owoców pokryta rdzawymi nieregularnymi plamami.
Atakowane rośliny: Jabłonie.
Przyczyna: Grzyb Podosphaera leucotricha. Chorobie sprzyjają ciepłe lata z małą ilością opadów oraz łagodne zimy. Wiosną grzyb, który zimuje w łuskach porażonych pędów, przedostaje się na rozwijające się liście, infekcja pąków kwiatowych następuje w maju i czerwcu.
Ochrona niechemiczna: Wycinanie porażonych pędów natychmiast po stwierdzeniu pierwszych objawów choroby na liściach.
Ochrona chemiczna: Pierwsze zabiegi należy przeprowadzić w fazie różowego pąka- przy użyciu fungicydów siarkowych(preparaty siarkowe zaleca się stosować podczas pochmurnej pogody nie należy ich używać przy temp. powyżej 25st.C), kolejne w fazie kwitnienia – np. preparatem Nimrod 250 EC, dalsze zabiegi wykonujemy po kwitnieniu, co 7-14 dni w zależności od stopnia nasilenia choroby. Nimrod 250 EC najlepszą skuteczność wykazuje w temp. ok. 10st.C.