Misecznik cytrusowiec

Objawy: Owady wysysają soki z rośliny. Na liściach pojawiają się lepkie plamy rosy miodowej. Na fragmentach rośliny pojawia się nieestetyczny nalot z grzybów sadzakowych rozwijających się na rosie miodowej.
Atakowane rośliny: Cytrusy, winorośl, figa, marakuja, brzoskwinia, grusza, paprocie, bluszcze, fikusy, szeflera oraz wiele roślin uprawianych w szklarniach, różne rodzaje roślin doniczkowych.
Przyczyna: Owady zamieszkujące Europę, Amerykę Północną, Australię oraz Nową Zelandię. Osobniki dorosłe czerwców są w kolorze żółto-brązowym. Ich ciała są owalne i osiągają długość około 4 mm. Zazwyczaj możemy je spotkać na dolnej stronie liścia. Cechą charakterystyczną tych szkodników jest to, że mogą żerować na roślinie właściwie przez cały rok. Czerwce atakują najmocniej podczas suchych i ciepłych dni.
Ochrona niechemiczna: W przypadku paproci, powinniśmy zaatakowane liście obcinać i wyrzucać. Gdyby okazało się, że cała paproć jest silnie zaatakowana należy usunąć ją w całości aby uniemożliwić szkodnikowi przeniesienie się na inne rośliny doniczkowe.
Ochrona chemiczna: Rośliny, na których zaobserwowaliśmy objawy występowania szkodnika należy opryskać preparatem Confidor 200 SC. W przypadku roślin doniczkowych należy zastosować tabletki lub pałeczki owadobójcze.