Mszyca brzoskwiniowa

Objawy: Liście skręcają się i żółkną a następnie zasychają. Porażone pędy rosną wolniej lub przestają rosnąć, są bardziej wrażliwe na mróz i często całkowicie zamierają.
Atakowane rośliny: Brzoskwinia i inne drzewa pestkowe oraz wiele innych roślin uprawnych. Często w maju i czerwcu przelatuje na ogórki.
Przyczyna: Szkodnik Myzodes persicae. Jaja zimują na pędach drzew pestkowych, głównie brzoskwini, w okolicach pąków. W czasie pękania pąków wylęgają się larwy i żerują na młodych liściach. W maju osobniki uskrzydlone przelatują na ziemniaki, ogórki i inne rośliny, a jesienią wracają na brzoskwinie, gdzie składają jaja. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja licznemu występowaniu mszyc.
Ochrona niechemiczna: Usuwanie liści i końcówek pędów na których mszyce założyły kolonie. Spłukiwanie mszyc silnym strumieniem wody. Na działkach i w ogrodach przydomowych do zwalczania mszyc warto zastosować wywary np. z czosnku, cebuli czy pokrzywy. Należy stwarzać dogodne warunki do rozwoju i bytowania dla pożytecznych organizmów (owadów i roztoczy) – naturalnych wrogów mszyc.
Ochrona chemiczna: Zwalczanie należy rozpocząć w momencie zauważenia pierwszych kolonii mszyc. Ze środków chemicznych można zastosować np. Pirimor 500 WG.