Mszyca wiśniowa

Objawy: Wzrost pędów zostaje zahamowany, liście zniekształcone pozwijane i pomarszczone, często lepkie, pokryte odchodami mszyc, następnie zasychają i opadają. Pędy przestają rosnąć, są zniekształcone, więdną i zasychają. Mszyca atakuje także szypułki kwiatowe i owoce.
Atakowane rośliny: Czereśnie i wiśnie.
Przyczyna: Szkodnik Myzus cerasi F. Pluskwiaki osiągające do 3 mm długości. Jaja zimują na pędach. Larwy wylęgają się w okresie pękania pąków liściowych, żerują na pąkach, a następnie na dolnej stronie liści. Zarówno jaja, larwy jak i osobniki dorosłe są czarne. Ciepła wiosna z umiarkowaną ilością opadów, sprzyja występowaniu mszycy.
Ochrona niechemiczna: Zakup drzewek z kwalifikowanych szkółek. Ręczne usuwanie zakończeń pędów z koloniami mszyc. Na działkach i w ogrodach przydomowych warto stosować wywary np. z pokrzywy, czosnku, cebuli. Owady drapieżne mogą znacznie przyczynić się do ograniczenia liczebności mszycy, nie należy ich niszczyć, a zatem do zwalczania mszycy, poleca się stosowanie wyłącznie preparatów selektywnych.
Ochrona chemiczna: Zabiegi należy przeprowadzać po zauważeniu pierwszych kolonii mszyc, selektywnymi preparatami niszczącymi mszyce np. Pirimor 500 WG lub Mospilan 20 SP.