Nasionnica trześniówka

Objawy: W miejscach złożenia jaja przez larwy nasionnicy owoce robaczywieją, są miękkie i widać lekkie wklęśnięcie powierzchni skórki – dosyć trudno odróżnić, które owoce zostały opanowane przez szkodnika.
Atakowane rośliny: Czereśnie i wiśnie.
Przyczyna: Szkodnik Rhagoletis cerasi L. Muchówka długości 4-5 mm, na powierzchni skrzydeł ciemne poprzeczne paski, pomiędzy nasadami skrzydeł ma żółto-pomarańczową tarczkę. Poczwarki zimują w glebie, pierwsze muchówki pojawiają się na przełomie maja-czerwca, następnie składają jaja. Larwy po zakończeniu żerowania, które trwa przez ok. 3 tygodnie spadają na ziemię. Deszcz i niska temperatura utrudniają składanie jaj. Upały i susza w czasie dojrzewania owoców, powodują zaskorupienie gleby, co uniemożliwia larwom zakopanie się.
Ochrona niechemiczna: Osłanianie powierzchni ziemi pod czereśniami i wiśniami gęstą siatką i zrywanie owoców z larwami aby nie dopuścić do zejścia larw do gleby. Od końca maja do pierwszej dekady lipca, zakładanie żółtych pułapek lepowych, przywabiających muchy nasionnicy. Po zbiorze owoców przekopujemy glebę pod drzewami.
Ochrona chemiczna: Zabiegi należy wykonywać po wylocie pierwszych much oraz w okresie nasilenia lotu. Termin zabiegu ustalamy na podstawie odłowów na pomarańczowych tabliczkach lepowych – zwalczamy 7 do 9 dni po wylocie pierwszych much i ponownie około 2 tygodnie później, podczas kolejnego nasilenia lotu (najczęściej przypada to na koniec pierwszej i trzecią dekadę czerwca) stosując np. Fastac 100 EC, Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC, Decis 2,5 EC.