Owocówka śliwkóweczka

Objawy: W wyniku żerowania gąsienic zawiązki owoców przestają rosnąć i przedwcześnie opadają. Młode porażone owoce przestają rosnąć i opadają. Natomiast owoce, które zostaną uszkodzone w okresie późniejszym, szybciej dojrzewają i opadają. Owoce robaczywieją, gąsienica żeruje w pobliżu pestki, zanieczyszcza owoc odchodami, widoczne są otwory po wyjściu gąsienicy.
Atakowane rośliny: Śliwy, morele, brzoskwinie, czasami wiśnie i czereśnie.
Przyczyna: Szkodnik Laspeyresia funebrana. Niewielki motyl. Gąsienice zimują w załamaniach kory. Motyle pojawiają się w maju-czerwcu i składają jaja na zawiązkach owoców. W czasie wegetacji występują dwa pokolenia tego szkodnika. Po wylęgu gąsienica wgryza się do owocu i tam żeruje.
Ochrona niechemiczna: Od połowy maja i w sierpniu rozwieszać na pniach opaski z papieru falistego. Usuwać robaczywe owoce.
Ochrona chemiczna: Opryski należy zastosować na początku masowego lotu motyli i składania jaj. Do określenia terminu lotu motyli wykorzystuje się pułapki feromonowe. Opryskujemy jednym z preparatów: Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Steward 30 WG.

Więcej informacji o zwalczaniu tego szkodnika na działkach i w sadach przydomowych na zaprzyjaźnionym blogu, we wpisie Owocówka sliwkóweczka – przyczyna robaczywienia śliwek.