Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Piędzik przedzimek

Kategoria: Drzewa owocowe,Krzewy owocowe,Rośliny sadownicze – Autor: Jola – 20 maja 2010

Objawy: W liściach pojawiają się dziury spowodowane przez gąsienice, uszkodzone są również pąki kwiatowe oraz zawiązki owoców.
Atakowane rośliny: Jabłonie, grusze, czereśnie oraz wiele innych drzew i krzewów owocowych, a także wiele roślin ozdobnych.
Przyczyna: Szkodnik Operophthera brumata L. Jasnozielone gąsienice piędzika przedzimka, motyla pojawiającego się późną jesienią, co kilka lat szkodniki pojawiają się masowo i mogą ogołocić drzewa z liści. Jaja zimują w korze korony drzewa, gąsienice wylęgają się wiosną i żerują do połowy czerwca, następnie pozostają zagrzebane w ziemi do jesieni. Jesienią samice szkodnika odbywają wędrówkę w górę pni drzew, aby w ich koronach złożyć jaja.
Ochrona niechemiczna: Na pniach drzew należy zakładać pułapki lepowe, które uniemożliwią samicom piędzika wędrówkę ku koronie drzewa. Jeżeli takiego zabiegu nie wykonamy, to możemy się spodziewać, że wiosną szkodnik wystąpi masowo.
Ochrona chemiczna: Zabiegi zwalczające gąsienice wykonać w fazie zielonego pąka kwiatowego, stosując np. Decis 2,5 EC lub Talstar 100 EC – zwalczy również przędziorki.
Fotografia pochodzi ze zbiorów WIKIMEDIA COMMONS

2 komentarze »

  1. moje mlode dwuletnie drzewko wisni zaatakowaly zielone gasienice.Niestety zauwazylam to trzy dni temu.Drzewko juz owocuje.Co robic ?

    Comment by Janina — 30 czerwca 2013 @ 09:35

  2. Chyba to nie gąsienice piędzika, bo te pojawiają się wczesną wiosną, choć nie wiem do kiedy żerują. Może to zwójki liściowe bądź gąsienice innych motyli. Możesz spróbować użyć Agricolle, to preparat naturalny bez okresu karencji. Zwalcza gąsienice ale głównie w młodych stadiach. Dla ludzi, roślin i owadów pożytecznych jest nieszkodliwy, więc możesz spróbować. Ewentualnie daj zdjęcie tych gąsienic na forum ogrodnicze i spróbujemy je zidentyfikować.

    Comment by rafaloku — 30 czerwca 2013 @ 19:00

Leave a comment