Piędzik przedzimek

Objawy: W liściach pojawiają się dziury spowodowane przez gąsienice, uszkodzone są również pąki kwiatowe oraz zawiązki owoców.
Atakowane rośliny: Jabłonie, grusze, czereśnie oraz wiele innych drzew i krzewów owocowych, a także wiele roślin ozdobnych.
Przyczyna: Szkodnik Operophthera brumata L. Jasnozielone gąsienice piędzika przedzimka, motyla pojawiającego się późną jesienią, co kilka lat szkodniki pojawiają się masowo i mogą ogołocić drzewa z liści. Jaja zimują w korze korony drzewa, gąsienice wylęgają się wiosną i żerują do połowy czerwca, następnie pozostają zagrzebane w ziemi do jesieni. Jesienią samice szkodnika odbywają wędrówkę w górę pni drzew, aby w ich koronach złożyć jaja.
Ochrona niechemiczna: Na pniach drzew należy zakładać pułapki lepowe, które uniemożliwią samicom piędzika wędrówkę ku koronie drzewa. Jeżeli takiego zabiegu nie wykonamy, to możemy się spodziewać, że wiosną szkodnik wystąpi masowo.
Ochrona chemiczna: Zabiegi zwalczające gąsienice wykonać w fazie zielonego pąka kwiatowego, stosując np. Decis 2,5 EC lub Talstar 100 EC – zwalczy również przędziorki.
Fotografia pochodzi ze zbiorów WIKIMEDIA COMMONS