Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Pryszczarek malinowiec

Kategoria: Krzewy owocowe,Rośliny sadownicze – Autor: Emil – 13 kwietnia 2010

Objawy: Narośla długości około 4-5 cm na pędach malin (na fot. obok). Osłabiony wzrost i plonowanie. Wyłamywanie się pędów.
Atakowane rośliny: Malina.
Przyczyna: Larwy pryszczarka malinowca  (Lasioptera rubi), żerujące po kilka pod sztuk pod skórką wytwarzają substancje powodujące nadmierny rozrost komórek co skutkuje powstaniem charakterystycznych galasów. Dorosłe osobniki to niewielkie muchówki pojawiające się wiosną. Samice składają jaja po kilka sztuk w zranienia skórki. Pomarańczowe, beznogie larwy pozostają w galasach do wiosny  przyszłego roku.
Zwalczanie niechemiczne: Regularne przeglądanie krzewów malin, w okresie bezlistnym (jesienno-zimowym lub wczesną wiosną) wycinanie i palenie pędów z widocznymi naroślami.
Zwalczanie chemiczne: Opryski w czasie lotu muchówek od końca kwietnia do maja preparatem Fastac 100 EC lub Sumi Alpha 050 EC. Przy okazji tych oprysków niszczony jest również szkodnik galasówka maliniak.

Autorem fotografii jest James Lindsey, Ecology of Commanster, cytowane za Wikimedia Commons.

3 komentarze »

  1. Własnie takie zgrubienia pojawiły się na moich malinach odm.Polana od ok.2-3 lat.Jak widać wycinanie nic nie pomaga ,czy w tej sytuacji maliniak przenieśc w inne miejsce jest na tym samym miejscu ponad 10 lat, czy tylko oryskiwać dodatkowo wiosną Owadofosem-wolała bym nie.

    Comment - autor: Maria — 2 sierpnia 2012 @ 09:10

  2. Witaj Mario! Owadofos jest już wycofany. Obecnie na tego szkodnika dopuszczone są preparaty Fastac 100 EC i Sumi Alpha 050 EC (opis już poprawiłem – jego pierwotna wersja powstała dwa lata temu, gdy jeszcze używano Owadofos). Sumi Alpha w wersji amatorskiej (małe op. 5 ml) można zamówić tutaj…

    Comment - autor: rafaloku — 2 sierpnia 2012 @ 09:28

  3. Nowe pędy, zdawało by się zdrowe, grube – wyrastają na wysokość 15 – 20 cm, po czym ich wierzchołki wyglądające jak zwiędłe zwisają w dół. To szkodnik czy może jakaś choroba? MB.

    Comment - autor: Marian — 16 maja 2014 @ 14:36

Leave a comment