Zmienik lucernowiec (Lygus rugulipennis)

Objawy: W okresie kwitnienia na truskawkach pojawiają się szkodniki. Żerujące okazy dorosłe i larwy możemy zauważyć na kwiatach i zawiązkach owoców. Kwiaty usychają, a owoce ulegają deformacji, spłaszczając się. Obecność szkodników możemy potwierdzić strząsając je z kwiatostanów na podstawioną płytkę lub tackę. Kontrolę taką przeprowadza się przed i w czasie kwitnienia truskawki. W uprawie ogórków w blaszce liściowej powstają dziury
o poszarpanych brzegach. Uszkadzane są głównie wierzchołkowe części roślin, a uszkodzone pąki kwiatowe i kwiaty opadają, obniżony jest plon.
Atakowane rośliny: Wiele rodzajów roślin uprawnych, w tym truskawki i ogórki.
Przyczyna: Zmieniki to pluskwiaki należące do rodziny Miridae. Najpowszechniej występuje zmienik lucernowiec (Lygus rugulipennis). Może występować na różnych roślinach uprawnych i dziko rosnących, z których przelatuje na truskawki. Dorosłe okazy osiągają długość około 5-6 mm. Ich ciała są zmienno-kolorowe w skali od odcieni żółtych, brązowych i czerwonych (stąd zapewne ich nazwa – zmieniki). Dodatkowo poryte są jasnymi włoskami. Larwy natomiast są w kolorze zielonym z ciemnymi włoskami na grzbiecie.
Ochrona niechemiczna: Powinniśmy strzepywać szkodnika na tacki i niszczyć go. Należy systematycznie obserwować rośliny i unikać zachwaszczenia. Nie uprawiać truskawek w pobliżu łąk.
Ochrona chemiczna: Możemy zastosować oprysk, ale jedynie wieczorem preparatem: Calypso 480 SC lub Mospilan 20 SP.

Autorem fotografii jest Mick Talbot. Źródło: WIKIMEDIA COMMONS.