Diatraea grandiosella

Objawy: Pierwsze pokolenie szkodnika atakuje wschodzące, młodziutkie liście. Z czasem wgryzają się w łodygi. W ten sposób uszkadzają stożki wzrostu rośliny. Gąsienice następnego pokolenia niszczą źdźbła i kolby.
Atakowane rośliny: Słodka kukurydza, różnego rodzaju trawy i sorgo.
Przyczyna: Szkodnik ten nie ma nadanej polskiej nazwy. Diatraea grandiosella to szkodnik, który wyglądem przypomina ćmę. Jego ciało jest w kolorze beżowym z tym, że ciało samic jest widocznie jaśniejsze niż samców. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 3 cm. Samice szkodnika składają jaja w wyżłobieniach na liściach. Z jaj wylęgają się gąsienice, których ciała są w kolorze białym z czarnymi plamkami i brązowymi głowami. W ciągu jednego roku rozwijają się dwa lub więcej pokoleń.
Ochrona niechemiczna: Do sadzenia należy wybierać okazy o zdrowych i twardych łodygach. W przypadku larw z pierwszego pokolenia, zwalczyć je możemy opryskiem z oleju rzepakowego. Kiedy sezon się zakończy należy dokładnie pozbyć się roślin z podłoża, co uniemożliwi zimowanie i nich larw.
Ochrona chemiczna: Chcąc uzyskać skuteczną ochronę powinniśmy opryskać roślinę jednym z preparatów zawierających pyretryne np. Spruzit koncentrat na szkodniki AL, Obsidian 01AL, Parcan AL, Parkan AE, Pirimix Nowy AE.

Autorem fotografii jest Frank Peairs, Colorado State University, Bugwood.org (źródło: forestryimages.org)