Kanciasta plamistość ogórka

Objawy: Na liściach porażonych siewek występują jasne plamki. Przy małym nasileniu choroby wzrost siewek zostaje zahamowany, a przy silnym porażeniu siewki zamierają. Na liściach jasnozielone, prześwitujące plamy, które na skutek ograniczenia przez nerwy liści mają kanciasty kształt. Plamy mogą się zlewać, obejmując większą powierzchnię. Podczas wilgotnej pogody w miejscu plam występują krople mlecznej cieczy, w której znajdują się bakterie. Przy suchej pogodzie ciecz wysycha i pokrywa plamy białą powłoką. Tkanka liściowa w tych miejscach wykrusza się i w liściach tworzą się dziury. Podobne objawy mogą wystąpić na ogonkach liściowych i łodygach. Na owocach plamy są zagłębione, tkanka w tych miejscach pęka, a owoce gniją.
Atakowane rośliny: Warzywa dyniowate.
Przyczyna: Bakteria Pseudomonas syringae pv. lachrymans. Bakterie zimują na nasionach i w resztkach chorych roślin w glebie. W okresie wegetacji rozprzestrzeniane są przez deszcz i przenoszone na narzędziach. Mogą również być przenoszone przez owady zapylające. Rozwojowi choroby sprzyjają ciepłe dni i chłodne noce.
Ochrona niechemiczna: Na polu gdzie wystąpiła choroba, przez 3 lata nie należy uprawiać roślin dyniowatych. Należy usuwać pierwsze chore rośliny. Uprawa gorczycy jako przedplonu, ogranicza występowanie tej choroby.
Ochrona chemiczna: Do oprysków można stosować fungicydy miedziowe np. Miedzian 50 WP. Należy pamiętać o okresie karencji, który dla środków miedziowych wynosi 7 dni, można je stosować do początku kwitnienia roślin.