Mączniak prawdziwy buraka

Objawy. Na górnej i na dolnej stronie liści pojawia się biały mączysty nalot w postaci plam, które z czasem łączą się i pokrywają całe liście.
Atakowane rośliny: Buraki.
Przyczyna: Mączniak prawdziwy buraka (Erysiphe communis). Choroba powodowana jest przez grzyb z rzędu mączniaków prawdziwych (Erysiphales). W Polsce występuje sporadycznie, w latach suchych i upalnych, które sprzyjają jej rozwojowi. Pierwsze objawy mogą wystąpić już na przełomie czerwca i lipca. Początkowo na obu stronach blaszki liściowej tworzy się słaby, białawy, mączasty nalot (grzybnia i zarodniki konidialne), potem staje się on coraz wyraźniejszy i pokrywa stopniowo całą powierzchnię liścia. Tkanki roślinne znajdujące się pod nalotem żółkną lub brązowieją. Po kilkunastu dniach liść ciemnieje a na jego powierzchni widoczne są czarne punkty zarodnikowania grzyba. Zimuje grzybnia na pędach lub opadłych liściach, na których wiosną następnego roku formują się zarodniki zakażające. Częste opady deszczu w okresie wegetacji, duże różnice wilgotności powietrza pomiędzy dniem i nocą sprzyjają nasileniu się objawów chorobowych.
Ochrona niechemiczna: Przy podlewaniu roślin powinno się kierować strumień wody bezpośrednio na podłoże. W przypadku deszczowania nie należy pozostawiać roślin w stanie zwilżenia na noc. Po zbiorze pozostałe liście i inne resztki, które są zaatakowane głęboko zakopać lub spalić. Zaatakowane rośliny opryskiwać biopreparatami: Biochikol 020 PC, Bioczos BR, Biosept 33 SL.
Ochrona chemiczna: Po stwierdzeniu choroby opryskiwać rośliny 3-, 4- krotnie co 7–10 dni używając przemiennie preparatów z różnych grup chemicznych: Amistar 250 SC (0,1%), Discus 500 WG (0,03%), Domark 100 EC (0,05%), Eminent Star 312 SL (0,05%), Mirage 450 EC (0,05%), Nimrod 250 EC (0,2%), Rubigan 12 EC (0,03%), Score 250 EC (0,05%), Sportak 450 EC (0,05%), Sportak Alpha 380 EC (0,05%) lub Systhane 125 EC (0,03%).