Mączniak rzekomy cebuli

Objawy: Na liściach lub pędach nasiennych pojawiają się plamy z nalotem barwy szarej, pokrywając coraz większe powierzchnie, porażone liście żółkną, więdną i zamierają.
Atakowane rośliny: Ta groźna choroba wyrządza duże szkody na plantacjach cebuli ( zwłaszcza nasiennej i uprawianej z dymki), szalotki, siedmiolatki i szczypiorku.
Przyczyna: Grzyb Peronospora destructor. Zimuje w postaci grzybni w porażonych cebulach lub resztkach roślin pozostawionych w polu. Na tych roślinach rozwija się grzyb, którego zarodniki przenoszone są przez wiatr i stanowią pierwotne źródło infekcji na wiosnę. Najbardziej gwałtowny rozwój choroby następuje podczas zmiennej i burzowej pogody oraz w okresach występowania obfitych mgieł nocnych i długotrwałego utrzymywania się rosy na liściach.
Ochrona niechemiczna: Pod cebulę należy przeznaczać stanowiska przewiewne, odchwaszczone, co zmniejszy wilgotność powietrza i obsychanie roślin,usuwać dymkę z pierwszymi, zauważalnymi objawami mączniaka, zagrożone rośliny podlewać odwarem ze skrzypu polnego, można również stosować Biosept 33 SL.
Ochrona chemiczna: Po zauważeniu pierwszych objawów choroby należy zastosować naprzemiennie np. Bravo 500 SC, Dithane NeoTec 75 WG z dodatkiem środka zwiększającego przyczepność. Opryski wykonywać co ok.10 dni i zakończyć dwa tygodnie przed spodziewanym zbiorem