Niedobór molibdenu (biczykowatość)

Objawy: Zaburzenia wzrostu u roślin z rodziny kapustowatych. U liści kalafiora nie wykształca się blaszka liściowa, a jedynie wyrastają tylko nerwy środkowe („biczyska”). Róże kalafiora czy brokuła są małe albo w ogóle się nie tworzą; zamiast nich wyrastają poskręcane liście.
Atakowane rośliny: Głównie warzywa kapustne takie jak kalafiory, brokuły czy kalarepa, które mają zwiększone zapotrzebowanie na molibden.
Przyczyna: Choroba fizjologiczna roślin spowodowana brakiem molibdenu. Dostępność tego pierwiastka wzrasta w miarę wzrostu pH środowiska glebowego, a niedobór ujawnia się u roślin uprawianych na glebach zakwaszonych.
Zwalczanie niechemiczne: Gleby ubogie w molibden należy przygotować przed wysadzeniem roślin poprzez dostarczenie tego mikroelementu. W rolnictwie ekologicznym stosuje się naturalne nawozy z alg morskich.
Zwalczanie chemiczne: Biczykowatości zapobiega się przez podlewanie rozsady 0,1% roztworem molibdenianu amonowego lub sodowego (10 gramów na 10 litrów wody) w ilości około 4 litrów na 1 m kw. rozsadnika . Można stosować te związki bezpośrednio na glebę, przed uprawą, w dawce 1-2 kg/ha soli. By zapewnić równomierny wysiew tak małej dawki, najlepiej rozpuścić nawóz w wodzie i zastosować w formie oprysku.