Połyśnica marchwianka

Objawy: Liście czerwienieją a następnie żółkną, wstrzymanie wzrostu, powygryzane dziury i tunele w korzeniach.
Atakowane rośliny: Marchew, pietruszka, rzadziej seler i pasternak.
Przyczyna: Połyśnica marchwianka (Psila rosa) należy do muchóweki (Diptera) rodzina połyśnicowate (Psillidae). Owad dorosły jest dosyć łatwy do identyfikacji, różni się wyglądem od innych gatunków muchówek. Połyśnica ma jedną parę skrzydeł, ciało wysmukłe (długości do 5 mm), błyszczące, czarne, ze stożkowatym, ostro zakończonym odwłokiem. Głowa, 3-członowe czułki i odnóża połyśnicy są koloru żółtopomarańczowego. Połyśnica marchwianka ma w ciągu roku dwa pokolenia. Samica jaja składa w glebie, tuż przy roślinach żywicielach. Larwy są jasnożółte wysmukłe, lśniące do 7mm długości z czarną główką. Larwy pierwszej generacji są szczególnie niebezpieczne dla roślin będących w fazie 2–4 liści. Jedna larwa może wówczas całkowicie zniszczyć do 10 młodych roślin. Larwy drugiej generacji pojawiają się od końca lipca i żerują w korzeniach spichrzowych. Przy ataku połyśnicy liście czerwienieją, a później żółkną. Połyśnica należy do jednych z najgroźniejszych szkodników, może uszkodzić znaczną część plonów a uszkodzone korzenie nie nadają się do przechowywania gdyż łatwo gniją. Zimują poczwarki połyśnicy w glebie w miejscu uprawy.
Ochrona niechemiczna: Preparaty biologiczne do zwalczania poły śnicy to np. wyciągi z czosnku lub cebuli lub dostępny w handlu Bioczos BR.
Ochrona chemiczna: Ze środków chemicznych do zwalczania poły śnicy marchwianki stosujemy do oprysków: Nomolt 150 SC, Zaprawa Homai 70 DS, Zaprawa Marshal 250 DS.

Więcej o zwalczaniu połyśnicy znajdziecie w artykule poradnikowym: połyśnica marchwianka – opis, zdjęcia, zwalczanie ekologiczne

Fot. Rasbak, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons