Poskrzypka dwunastokropkowa (Crioceris duodecimpunctata)

Objawy: Pędy rośliny zaczynają usychać. Przybierają żółto-brązowy kolor. Liście opadają całkowicie ogałacając w ten sposób roślinę.
Atakowane rośliny: Szparag.
Przyczyna: Chrząszcz z rodziny stonkowatych o żółto rudawym ubarwieniu z czarnymi kropkami na okrywach skrzydeł. Szkodnik osiąga długość około 5- 6 mm. Ubarwione na pomarańczowo larwy szkodnika o długości ok 8 mm żerują na pędach szparagów. Na przełomie czerwca i lipca pojawia się drugie pokolenie poskrzypki, które żeruje już nie tylko na pędach ale atakuje również owoce szparagów. Szkodnik występuje na terenach Europy i Ameryki Południowej.
Ochrona niechemiczna: Powinniśmy bardzo dokładnie obserwować roślinę, w przypadku kiedy zauważymy pierwsze objawy należy jak najszybciej zastosować specjalnie przygotowane gotowe mydła owadobójcze. Możemy również zbierać ręcznie pojawiające się na roślinie chrząszcze i larwy.
Ochrona chemiczna: Rośliny, na których zaobserwowaliśmy objawy występowania szkodnika, należy opryskać preparatem zawierającym bifentrynę lub permetrynę. Do tego celu możemy zastosować preparat: Decis 2,5 EC oraz Kung-Fu 050 CS.

Autorem fotografii jest Beentree. Źródło: Wikimedia Commons.