Śmietka kapuściana

Objawy: Rośliny rosną wolno, więdną i żółkną, a mocno porażone zamierają. Uszkodzone są części podziemne roślin, na korzeniach widoczne są płytkie tunele.

Atakowane rośliny: Groźny szkodnik roślin kapustnych wśród nich; kapusta, kalafior, brukselka, rzepa, brukiew. Żeruje również na rzodkiewce, rzepaku oraz niektórych chwastach.

Przyczyna: Owad z rzędu muchówek (Delia radicum). Owad dorosły jest podobny do muchy domowej, barwy szarej. Larwy są białe, beznogie o długości do 9 mm. Wiosną w pobliżu roślin samice składają jaja, z których na przełomie maja i czerwca wylęgają się larwy, żerują one na korzeniu głównym i łodydze. Śmietka daje 3 pokolenia w roku, z których najgroźniejsze jest pokolenie pierwsze.

Ochrona niechemiczna: Sadzonki należy umieszczać głęboko, osłaniać kapustę kołnierzem z tektury zaprawić mączką kamienną i naparem z wrotyczu. Opryskiwać wyciągiem z silnie pachnących ziół, takich jak piołun czy wrotycz. Stosować uprawę mieszaną z pomidorami lub selerem.

Ochrona chemiczna: Wiosną na przełomie kwietnia i maja, podczas wylotu muchówek śmietki zalecany jest oprysk roślin przy użyciu preparatu Karate Zeon 050 CS.

Fot. Rasbak, CC BY-SA 3.0 , źródło: Wikemdia Commons