Werticilioza papryki

Objawy: Na liściach papryki kilka tygodni po posadzeniu brzegi liści zaczynają brązowieć usychać. Liście, które są na samym dole całe żółkną i opadają. Jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się gorąca i sucha pogoda rośliny zaczynają usychać. Kolejnym objawem jest silne zahamowanie wzrostu papryki oraz przedwczesne dojrzewanie, więdniecie i opadanie owoców rośliny. Wiązki przewodzące rośliny brązowieją stopniowo od dołu ku górze.
Atakowane rośliny: Wszystkie rodzaje papryki.
Przyczyna: Grzyby Verticilium dahliae i V. albo-atrum, które z łatwością rozprzestrzeniają się za pomocą resztek roślin pozostawionych w glebie, poprzez zakażoną ziemię oraz poprzez narzędzia które miały styczność z zakażoną glebą.
Ochrona niechemiczna: Skuteczną ochroną przed chorobą jest stosowanie zmianowania w uprawie roślin. Można również zastosować nawożenie gleby kompostem.
Ochrona chemiczna: Przed posadzeniem możemy odkazić glebę za pomocą środka Basamid 97 GR. Dla dodatkowej ochrony należy 2 razy w odległości co 10 dni podlewać roślinę preparatem Grevit 200 SL.