Zaraza ziemniaka

Objawy: U ziemniaka na liściach pojawiają się lekko żółte wodniste, później brunatniejące plamy. Na bulwach ziemniaka występują szarosine, wgłębne, niekształtne plamy. Na porażonych owocach pomidorów powstają brunatne, wodniste, nieco wzniesione nad powierzchnie owoców plamy, które szybko się powiększają i obejmują niekiedy cały owoc. Zainfekowane
owoce nie dojrzewają lecz w krótkim czasie gniją. Na liściach pomidorów, począwszy od ich brzegu,
pojawiają się duże, rozlewające się nekrotyczne plamy.
Atakowane rośliny: Ziemniak, pomidor, papryka.
Przyczyna: Zaraza ziemniaka – jest to jedna z najgroźniejszych chorób ziemniaków a także pomidorów. Choroba wywoływana przez grzyb Phytophthora infestans. Patogen zimuje w porażonych bulwach ziemniaka w postaci grzybni oraz w glebie formie zarodnika przetrwalnikowego. Rozwojowi grzyba sprzyjają przedłużające się okresy podwyższonej wilgotności powietrza, spowodowane długo trwającymi deszczami lub długo utrzymującymi się mgłami czy rosą. Jeżeli tego typu wilgotna pogoda utrzymuje się przez kilka dni w czerwcu lub na początku lipca można spodziewać się masowego zakażenia zarazą roślin. Głównym źródłem zakażenia grzybem są: gnijące bulwy wyrzucane wiosną z kopców, bulwy pozostawione po wiosennym sortowaniu, chore sadzeniaki. Zarodniki grzyba mają dużą zdolność rozprzestrzeniania się z wiatrem czy deszczem na odległość nawet kilkudziesięciu kilometrów. Pierwsze widoczne objawy zarazy na liściach to niewielkie nieregularne, jasnozielone lub żółtawe plamki. Objawy te spotyka się przede wszystkim na dolnych, najniżej położonych liściach, gdzie panuje największa wilgotność. Plamy z czasem powiększają się i przybierają barwę brunatną a przy dużej wilgoci w powietrzu na brzegach plam, na dolnej stronie liścia widoczny jest delikatny biały nalot grzyba. Zaraza ziemniaka zakaża także łodygi powodując wydłużone brunatne plamy, jest to zaraza łodygowa. Zaraza ziemniaka na pomidorach powoduje, że owoce pokrywają się brązowiejącymi plamami o wzniesionej powierzchni.
Ochrona niechemiczna: Zwalczanie zarazy polega przede wszystkim na działaniach profilaktycznych takich jak: niszczenie źródeł zakażenia, stosowanie wczesnych terminów sadzenia, podkiełkowywanie sadzeniaków, uprawę odmian odpornych lub bardzo wczesnych i wczesnych.
Ochrona chemiczna: Do zwalczania zarazy ziemniaka stosujemy środki: Amistar 250 SC, Bravo 500 SC, Dithane NeoTec 75 WG, Gwarant 500 SC, Miedzian 50 WP, Ridomil Gold MZ 67,8 WG.

Autorem fotografii jest Goldlocki. Fotografia pochodzi z WIKIMEDIA COMMONS